Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt

Menu PL

nie-strzelaj.jpg

tom justyniarski plakat

    

logo Dąbrówno

 

 

 

plakat

    W środę 27 września 2017 roku na zaproszenie Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt na spotkania z uczniami przybył Pan Tom Justyniarski, autor książek o zwierzętach, rzecznik Towarzystwa Obrony Praw Zwierząt, ambasador zwierząt i ich obrońca. Jedna z książek autora „Psie troski” zajęła I miejsce w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wybierzmy wspólnie lektury” w dwóch kategoriach: wg głosów nauczycieli i rodziców. Wyprzedziła nawet „Harrego Pottera"! Wcześniej stanęła na podium w konkursie RMF FM na „Najpiękniejszą książkę dla Dzieci".
      Pan Tom Justyniarski spotkał się najpierw z dziećmi klas I-IV Szkoły Podstawowej w Rybnie, a potem z uczniami klas 0- VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie. Wizyty Pana Justyniarskiego w szkołach to spełnianie misji i realizacja marzeń autora o tym, by schroniska w Polsce były puste. Misję tę pozwala wypełnić Tomowi Justyniarskiemu psia nauczycielka Lusia, która razem z pisarzem jeździ do szkół i pomaga edukować młode pokolenie.
     Spotkanie miało formę warsztatów. Autor od początku nawiązał wspaniały kontakt z dziećmi, odwołał się do ich przeżyć i doświadczeń. Uświadamiał, że zwierzęta czują, podobnie jak ludzie. Zrozumieć może je ten, kto uważnie słucha i obserwuje, a wtedy każde machnięcie ogona, szczeknięcie będzie tak oczywiste, jak mowa w języku polskim. Zwierzęta potrzebują opieki człowieka. Pan Justyniarski w trakcie spotkania wielokrotnie podkreślał, że każdy, kto decyduje się na żywe zwierzątko przyjmuje na siebie wielki obowiązek. Nie ma zwolnienia od tej powinności. Zwierzę, to nie rzecz. Jego serduszko bije, czuje strach, ból. Zadbane odwdzięczy się wielkim oddaniem. Każdy się może o tym przekonać, kiedy przeczyta „Psie troski” i pozna historię suki Bety i dziesięcioletniego chłopca – Adasia.
     Po wizycie pisarza wielu uczniów ma tę książkę, a także inne książki autora „ Kocie troski”, „Mój przyjaciel bocian” czy „ Kocią mamę” w domowej biblioteczce i to z dedykacją autora.
     Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt Serdecznie Dziękuje Panu Tomowi Justyniarskiemu za tę niezwykłą lekcję wrażliwości!
Dziękujemy Państwu Ewie i Marcinowi Mówińskim za udostępnienie sali i wspaniałą gościnę w Pensjonacie „Zacisze”. Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Rybnie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrównie oraz zastępcy Wójta Gminy Dąbrówno Pani Dorocie Szczurowskiej i Pracownikom Urzędu Gminy Dąbrówno za pomoc w organizacji spotkania.


Spotkanie stało się możliwe dzięki realizacji projektu na który Stowarzyszenie Straż Ochrony Praw Zwierząt otrzymało dotację

z budżetu Gminy Dąbrówno.

 

Aldona Nowakowska