Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt

Menu PL

bo-cho-zapomnia-o-nas-wiat.jpg

 

 

 

      logo FIO      Dwunastego października 2017 roku z samego rana 40- osobowa grupa uczniów z PSP w Dąbrównie wyjechała na wycieczkę dofinansowaną z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich. Na wyjazd dzieci zostały zaproszone przez Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt.
     Najpierw uczestnicy udali się do Ostródy, aby obejrzeć ekspozycję przygotowaną na targi „Hubertus”. Zwiedzili ścieżkę edukacyjną, na której można było spotkać gatunki rodzimej flory i fauny. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli między innymi: żubra, jelenia, muflona, niedźwiedzia, dzika, sarnę, bobra, borsuka, lisa i wiele innych zwierząt. Po ekspozycji oprowadzali doświadczeni edukatorzy, którzy opowiedzieli ciekawostki na temat zwierząt, a także uczyli zachowania w lesie. Z dużym zainteresowaniem dzieci obejrzały mobilne stanowisko edukacyjny „ Las w szkatułce”.
     Potem uczniowie pojechali do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach. Na miejscu przewodniczka opowiedziałao tym miejscu,zrelacjonowała historie zwierząt, które straciły domy. Zaapelowała do dzieci, aby decyzje dotyczące adopcji psów, kotów czy innych istot żywych były naprawdę przemyślane, bo zwierzęta to istoty, które odczuwają ból, cierpienie, radość. Pani poprosiła dzieci, aby w sposób właściwy opiekowały się swoimi zwierzętami.     

     Po rozmowie nastąpiła chwila, na którą najbardziej czekały mieszkające w schronisku psy. Dzieci otrzymały do rąk smycze i pod opieką nauczycieli udały się na spacer ze zwierzakami. Towarzyszyła temu eksplozja radości czworonogów oraz… dzieci.
     Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku. Na miejscu przywitała nas leśniczy Pani Martyna. Pani Martyna opowiedziała o „ leśnym szpitalu”, o jego działaniach. Dzieci obejrzały zwierzęta przebywające w ośrodku, poznały ich losy. Zwiedziły też malowniczo położoną ścieżkę edukacyjną „Wilczy szlak”. Głodni i zmęczeni i z prawdziwą przyjemnością  usmażyli sobie kiełbaskę w specjalnie dla  nich przygotowanym ognisku.
    Na koniec dzieci pojechały do Przytuliska w Dąbrównie, miejsca stworzonego przez Gminę Dąbrówno, w którym przebywają zwierzęta bezdomne. Poznały psiaki skrzywdzone przez los i ich historie.

 

Dziękujemy z Całego Serca za pomoc w organizacji wyjazdu: Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach, Panu Lechowi Serwotce, Panu Januszowi Szradze
i naszemu przewodnikowi Podleśniczej Pani Martynie.

Aldona Nowakowska

 

„Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na realizację zadania pod nazwą „Warmia Mazury Lokalnie 2.”