Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt

Menu PL

pies---czy-trzymasz-go-na-acuchu.jpg

Chip, biochip to urządzenie elektroniczne, wielkości nieco dłuższej od ziarnka ryżu (maksymalnie 2 x 12mm), wszczepiane zwierzęciu pod skórę. Aplikacja (wszczepianie) wygląda jak zwykły zastrzyk.
Biochip pokryty jest powłoką obojętną dla żywego organizmu. Sam z siebie nie wysyła żadnego promieniowania ani sygnałów. Działa podobnie jak kod kreskowy wydrukowany na produktach. Na zdjęciu rzeczywista wielkość biochipa.

Chip posiada swój niepowtarzalny numer, odczytywany specjalnym czytnikiem.
Numer ten zapisany być musi w stacjonarnej elektronicznej bazie danych, wiążącej ten numer z danymi tego zwierzęcia oraz jego właściciela.

Czytniki biochipów posiadają na ogół schroniska, oraz niektóre gminy lub miasta, które finansowały oznakowanie zwierząt domowych biochipami. Posiadają je także lekarze weterynarii.

Korzyści jakie daje oznakowanie zwierzęcia domowego są takie, że gdy się zgubi i trafi do Straży miejskiej, Policji, Weterynarza lub schroniska to, po odczytaniu numeru biochipa i sprawdzeniu tego numeru w bazie danych, właściciel zgubionego zwierzęcia będzie mógł być natychmiast powiadomiony gdzie zwierzę się znajduje.

Źródło: http://proanimals.org/porady/169-czipowanie

Inną formą zabezpieczenia swojego pupila przed zagubieniem jest przymocowanie do jego szyi tak zwanej zawieszki z imieniem zwierzęcia, numerem kontaktowym do właściciela. Pomoże to w szybkim odnalezieniu zwierzęcia, które przecież nie umie mówić i nie wskaże swojego miejsca zamieszkania. Dzięki zakupowi dokonanemu za kwotę około 5- 10zł - damy szansę na szybkie znalezienie swojego pupila i nie narazimy go na stres związany z przebywaniem w nieznanym mu miejscu i wśród obcych mu ludzi. Taką zawieszkę- adresówkę kupimy w każdym sklepie weterynaryjnym, gabinecie weterynaryjnym i w internecie.

Przykładowe adresówki: